Horký chlieb – Obsah

U Turjanov zomrel otec a tak ostala Mara Turjanka sama s tromi deťmi živoriť. Otec zomrel pri zvážaní dreve zo Žiaru. Predtým slúžil ako paholok, mať pracovala u pánov, kde mali i byt, i kurivo. Keď však otec umrel, všetko sa zmenilo a musia za ne platiť. Byt je vlastne len prerobená maštaľka a ani na chlieb už nemajú.
Nastal čas fašiangov a páni sa idú zabávať. Turjanka má v noci strážiť ich deti, pritom sa však bojí o vlastné. Predtým ako odíde z domu, poukladá ich do postele, pripraví im jedlo a vodu, pre prípad, že by sa náhodou zobudili, a nakáže najstaršej sedemročnej Zuzke nech sa o nich postará. Nechce odísť, je to totiž prvý krát čo bude od nich v noci preč, ale bojí sa, že by ju už potom viackrát do roboty nezavolali a ona by prišla o peniaze. Ešte raz teda všetko skontroluje a odchádza k pánom. Tí sa trochu zlostili, lebo prišla neskoro.
Nakázali jej deti uložiť spať a zo sľubom, že sa vrátia do polnoci, odišli na zábavu. Mara, keď deti zaspali, pustila sa párať perie. Stále však myslela na to, čo robia jej dietky. Nevydržala to, zobudila slúžku Marku, aby postrážila deti pánov, a v tuhej zime bežala za svojimi. Len nakukla a už sa zas ponáhľala naspäť, aby sa páni nenahnevali. Prešla polnoc a oni stále nechodili. Išla teda i druhý raz za deťmi. Celú noc sa jej ani len nezadriemalo – tak sa o ne bála. Aj tých pár grajciarov by už najradšej oželela. A tak si ani neuvedomila a znova za nimi išla. Rýchlo im zakúrila a bežala späť.
Páni prišli domov až pred piatou. Vyplatili Mare 40 grajciarov a tá sa radostne ponáhľala domov vyobjímať deti. Bola jej i akási zima, hneď sa teda pritisla k ohňu, ale nepomohlo. Odvtedy prešli už dva týždne a ona je stále chorá. Koniec je otvorený, ako keby sa naskytala otázka: Kto sa postará o deti, čo s nimi bude?